تجهیزات BOSCH Security در پروژه ی هلدینگ معدنی میدکو

تجهیزات BOSCH Security در پروژه ی هلدینگ معدنی میدکو

تجهیزات BOSCH Security در پروژه ی هلدینگ معدنی میدکو توسط شرکت کاراطیس تامین می گردد.

معادن کشور به‌جهت برخورداری از حساسیت منحصر به‌فرد و شرایط خاص همچون فضای بسیار آلوده، شرایط آب‌وهوایی سخت و محیطی کاملاً صنعتی، مستلزم استفاده از زیرساخت‌های قدرتمند هستند. در چنین حالتی به‌کارگیری تجهیزات شبکه و مخابرات و نیز سیستم‌های امنیتی همچون دوربین‌های مداربسته، سیستم‌های کنترل دسترسی و حریق که در برابر شرایط گوناگون مقاوم باشند، از اهمیت چشمگیری برخوردار است. اخیراً در این راستا پروژه‌ای کلان با هدف ایجاد زیرساخت‌های استاندارد، کنترل مباحث HSE، امنیت فیزیکی کارکنان و عملکرد پرسنل دربخش معادن و صنایع معدنی کشور آغاز به‌کار نموده‌است. اجرای این پروژه توسط شرکت فناپ، زیرمجموعه‌ی هلدینگ پاسارگاد صورت گرفته و شرکت کاراطیس، نمایندگی کمپانی Bosch Security در ایران، تأمین تجهیزات و نظارت بر این پروژه را برعهده دارد.

هلدینگ پاسارگاد و زیرمجموعه‌های آن

هلدینگ پاسارگاد از چندین زیرمجموعه تشکیل شده است که عبارتند از: هلدینگ انرژی، هلدینگ ICT (فناپ)، هلدینگ سلامت، هلدینگ ساختمانی و هلدینگ معدنی (میدکو).
هلدینگ ICT (فناپ) چرخه‌ی تولید محصولات این حوزه را به طور کامل انجام می‌دهد؛ در واقع این بخش، در چهار حوزه‌ی اصلی فعالیت دارد که عبارتند از حوزه‌ها‌ی تلکام، زیرساخت، پرداخت و مالی.

در هلدینگ معادن، تمامی مراحل تولید محصولاتی همچون فولاد، مس و لوله صورت می‌گیرد. این هلدینگ با سرمایه‌گذاری حدود یازده هزار میلیاردی، نزدیک به 45 درصد از سهم بازار فولاد کشور را در اختیار دارد. شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه به صورت صددرصد خصوصی و سهامی عام به منظور سرمایه‌گذاری و توسعه دربخش معادن و صنایع معدنی کشور، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار و پذیره نویسی عمومی و سرمایه 100 میلیارد تومان، در آذرماه سال 1386 تأسیس و آغاز به کار کرد. سرمایه میدکو با افزایش در شش مرحله به میزان 2200 میلیارد تومان رسیده است.

اجرای پروژه‌ی زیرساخت

هلدینگ میدکو به دنبال تأسیس کارخانجات تولید فولاد، اهدافی را برای تهیه‌ی زیرساخت‌های مهم و اصلی، در نظر داشته است. به منظور دستیابی به این اهداف، شرکت فناپ، زیرمجموعه‌ی ICT هلدینگ پاسارگاد که به عنوان مجری این پروژه انتخاب شد، طی برنامه‌ای مدون اقدام به نصب زیرساخت‌های شبکه و مخابرات و سپس تجهیزات امنیتی نظیر دوربین‌های مداربسته، کنترل دسترسی، سیستم‌های حریق، پیجینگ و موارد دیگر نمود. پیش از این بعضی کارخانه‌ها تنها تعداد محدودی دوربین آنالوگ را مورد استفاده قرار می‌دادند، اما این دوربین‌ها به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز مدیران این هلدینگ عظیم نبود.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، شرکت فناپ در چهار حوزه‌ی تلکام، زیرساخت، پرداخت و مالی فعالیت می‌کند که در پروژه‌ی میدکو، بخش زیرساخت شرکت فناپ مسئولیت نصب و تجهیز سیستم‌ها را عهده‌دار بوده‌است؛ به بیان دیگر این بخش، پروژه را طراحی، اجرا و پیاده‌سازی می‌کند. همچنین تأمین تجهیزات پروژه‌ی مذکور با برندBosch Security برعهده‌ی کاراطیس، نماینده‌ی رسمی بوش می‌‌باشد.

تجهیزات BOSCH Security در پروژه ی هلدینگ معدنی میدکو

مقیاس پروژه

هلدینگ معدنی میدکو دارای هشت واحد تجاری (Business Unit) است که تمامی مراحل تولید این هلدینگ را انجام می‌دهند. هر یک از این هشت واحد حداقل دارای دو کارخانه در استان‌های کرمان، همدان، خراسان جنوبی و تهران می باشند. دفتر مرکزی این هلدینگ در تهران واقع شده، به‌علاوه دفاتر زیرمجموعه‌ در شهرهایی از قبیل زرند، سیرجان، شهربابک، بوطیا و بردسیر قرار دارند که دفتر کرمان نیز کار نظارت بر فعالیت‌های این دفاتر را بر عهده دارد.

برای بخش نظارت تصویری این پروژه، حدود 1800 دوربین IP ساخت کمپانی Bosch در دو فاز استفاده می‌شود. با توجه به طرح‌های توسعه‌ای میدکو، با اجرای فازهای بیشتر، این آمار به بیش از 2500 دوربین خواهد رسید. پروژه از اواخر سال 1393 آغاز به کار کرد، تاکنون دو کارخانه از هشت مورد به صورت کامل به سیستم‌ها مجهز شده و در فاز اول، حدود هشتصد دوربین به کار رفته است. کنترل تردد خودروها در ورودی‌ها، با سیستم‌های تولید شده توسط فناپ انجام می‌شود و کنترل دسترسی در فضاهای اداری، انبارها و بقیه‌ی موارد از سیستم‌های Bosch استفاده شده‌ است. در فاز دوم، حدود هشت کارخانه تجهیز خواهد شد و زمان اجرای آن حدود هجده ماه پیش‌بینی می‌شود. از آنجا که تجهیز هشت کارخانه در این فاز اجرایی می‌گردد، افتتاح پروژه به صورت مرحله به مرحله خواهد بود؛ بنابراین بخشی از آن در سال جاری و مابقی پروژه در سال 97 افتتاح خواهد شد. با توجه به طرح‌های توسعه‌ای میدکو، قرار است، این پروژه در فازهای بعدی نیز ادامه یابد.

اهداف پروژه

مدیران و مسئولین هلدینگ میدکو از اجرای این پروژه، اهداف مختلفی را در نظر داشته‌اند. بخشی از این اهداف، امنیت و حفاظت فیزیکی بوده است. از دیگر موارد می‌توان به اهداف نظارتی اشاره کرد که مدنظر مدیران این مجموعه بوده و نظارت امنیتی و کاری را شامل می‌شود. دوربین‌های مداربسته در فضاهای تولید و تمامی محیط‌های حساس نصب شده تا بر عملکرد پرسنل و فرآیند تولید نظارت کرده و مباحث HSE و امنیت فیزیکی را کنترل نمایند.

دوربین‌های به کار گرفته شده، تجهیزاتی کاملاً هوشمند بوده و به فناوری ویدئوآنالیتیک مجهز می‌باشند. بدین ترتیب، بعدها بسیاری از قابلیت‌های هوشمندسازی تجهیزات نظارت تصویری، از جمله ورود به نواحی ممنوعه، کنترل و شمارش افراد، جابجایی خودروها و بسیاری از موارد دیگر می‌توانند مورد بهره‌برداری قرار گیرند. یکی از موارد بسیار مهم، در این پروژه که لازم است اجرا شود، تعریف زون‌ها و مناطق ویژه برای محیط‌های پیرامونی است. از آنجا که تولیدات در این محل بسیار اهمیت دارند و ورود و خروج افراد حساس است، در تمامی محوطه‌ی مبادی ورودی و خروجی از قابلیت‌های هوشمند دوربین‌ها استفاده می‌شود و برخی از حرکات افراد برای دوربین‌‌ها به صورت هشدار تعریف می‌گردد تا اپراتور بتواند همه چیز را تحت کنترل داشته باشد. همچنین پارامترهای نظارت بر خطوط تولید نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

یکی دیگر از نمونه‌های کاربری سیستم‌های نظارت تصویری در این پروژه، ساخت یک سیستم مانیتورینگ در تهران است که در آن تمام تصاویر به صورت متمرکز به نمایش در می‌آید. در نتیجه، مدیریت هلدینگ امکان نظارت بر کلیه‌ی فرآیندها در تمامی کارخانه‌ها را دارد. بدین ترتیب، مدیریت می‌تواند تشخیص دهد، کدام خط تولید فعال و کدام غیرفعال است. پیش از این، لازم بود که مدیریت هلدینگ برای اطمینان از روند اجرای صحیح مراحل مختلف، شخصاً از تک‌تک کارخانه‌ها در شهرهای مختلف بازدید به عمل آورد. شهرهای مختلف در استان کرمان فاصله‌های بسیاری با یکدیگر دارند و بازدید از تمامی کارخانه‌ها، از نظر زمان و هزینه مقرون به صرفه نخواهد بود.

در حال حاضر، با وجود سیستم‌های نظارتی، بسیاری از این سفرها کاهش یافته و نظارت، از راه دور انجام می‌شود. پیش از این، برای جلسات تولید، تمامی مدیران کارخانه‌های استان کرمان در این شهر حضور می‌یافتند. اما اکنون، تیم‌های مدیریتی تهران، سیرجان، زرند، بوطیا و شهرهای دیگر هر کدام از دفاتر خود و در قالب ویدئوکنفرانس به برگزاری جلسه می‌پردازند.
از جمله نکات مثبت، در اجرای این پروژه، میزان Reliability یا قابلیت اطمینان 99 درصدی آن است که میزان پایداری بالای سیستم‌ها را نشان می‌دهد. یکی از دلایلی که مدیران این مجموعه به استفاده از سیستم‌های Bosch روی آورده‌اند، قابلیت اطمینان، پایداری بالای سیستم‌ها و رضایتمندی مدیران از سطح خدماتی این برند است.

تجهیزات BOSCH Security در پروژه ی هلدینگ معدنی میدکو

پیچیدگی‌های پروژه

فضای محیطی در این هلدینگ ویژگی‌های بخصوصی نظیر آلودگی بسیار زیاد، شرایط آب و هوایی سخت و محیط کاملاً صنعتی دارد که به همین جهت مستلزم وجود دوربین‌هایی با قابلیت‌های خاص است. در این منطقه میدان‌های مغناطیسی بسیار قوی‌ وجود دارد که دوربین‌ها باید کمترین تأثیرپذیری را داشته باشند. در این محیط‌ها حضور نیروی انسانی امکان‌پذیر نیست و برای نظارت افراد، باید جریان برق به طور کامل قطع شود. همچنین کنسانتره فلزات عملاً به صورت خاک است و فضایی کاملاً آلوده و مملو از گردوخاک در محیط وجود دارد. در نتیجه، دوربین‌ها باید در برابر نفوذ گرد و غبار نیز مقاومت داشته باشند. صرفنظر از این موارد، به علت وجود کوره‌ها با دمایی حدود هزار درجه‌ حضور پرسنل در این محیط ها امکان‌پذیر نیست، بنابراین دوربین‌های نصب شده در این نقاط می‌بایست مقاوم به حرارت باشند. در برخی از محیط‌ها نیز به دوربین‌هایی ضدانفجار نیاز است. تمامی این موارد باعث شده تا انتخاب دوربین‌ها و تجهیزات مورد نظر از حساسیت خاصی برخوردار باشد.

کلیه‌ی فرآیندهای این پروژه‌ی نظارتی باید به صورت یکپارچه انجام شود. در این پروژه، هشت دیتاسنتر، یک دیتاسنتر مرکزی و یک دیتاسنتر پشتیبان مورد استفاده قرار گرفته و تمامی ابزارهای ذخیره‌سازی، شبکه، پردازش، سیستم‌های مانیتورینگ و موارد دیگر به صورت یکپارچه طراحی شده ‌است. به دلیل حساسیت مسئولین مجموعه، تمامی لایسنس‌ها به صورت اصل تهیه شده و حتی ویندوز مورد استفاده در سیستم‌ها نیز اصل و اوریجینال می‌باشد. در نتیجه‌، موارد مذکور منجر به افزایش پیچیدگی در سیستم‌ها شده است.

info@karatis.com

t.me/karatis

Leave a comment